Wybór rowerka biegowego

Rowerki biegowe różnią się rozmiarem. Są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i odpowiednio dobrane pasują do każdego. Zakup rowerka biegowego w odpowiednim rozmiarze jest niezbędny, ponieważ bezpośrednio przekłada się to na użytkowanie! Rower biegowy zaprojektowany dla 2-latka nie będzie świetnym rozwiązaniem dla 4-latka.

Po przetestowaniu ponad 100 różnych rowerków biegowych nauczyliśmy się kilku rzeczy o tym, jak dopasować rozmiar  roweru do dziecka.  W tym przewodniku przedstawimy wam wszystko, co musicie wiedzieć o idealnym doborze rowerku biegowego dla dziecka. Od rozmiarów rowerków biegowych, po informację o tym jak dopasować rozmiar dziecka do roweru, a także o tym, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Od czego zależy rozmiar rowerka biegowego?

Rozmiar kół i wysokość siodełka to dwie podstawowe rzeczy, które określają rozmiar roweru biegowego. Ze względu na duże różnice wzrostu między niemowlętami i przedszkolakami istnieją rowery biegowe w wielu różnych rozmiarach. W przeciwieństwie do zwykłych rowerów, nie ma standardowych „rozmiarów” dla rowerów biegowych. Każdy model i producent roweru jest inny.

Opisy rowerów biegowych podają rozmiar kół roweru, np.


10″ Milly Mally Dragon Air Black

12″ Milly Mally Dusty Blue Yellow

Podobnie jak w zwykłych rowerach, rozmiar kół w rowerku biegowym jest miarą wewnętrznej średnicy koła roweru. Rowery z rozmiarem kół 12 ″ można dopasować do 18-miesięcznego  lub 4-letniego dziecka. W rezultacie rozmiar kół roweru biegowego należy traktować jedynie jako przybliżone wskazanie rozmiaru roweru.

Jak mierzyć wysokość dziecka na rowerku biegowym?


Pomiar wewnętrznej długości kroku dziecka może być trudny, ale z kilkoma wskazówkami nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Najlepszym sposobem, aby zmierzyć długość po wewnętrznej stronie nogawki, jest skorzystanie z metody książkowej i ściennej. W butach postaw dziecko przy ścianie, włóż książkę między nogi, a następnie zmierz odległość między górną krawędzią książki a podłożem. Aby Twoje dziecko mogło rosnąć równo z rowerkiem, musisz również zwrócić uwagę na maksymalną wysokość siodełka. Maksymalna wysokość siodełka rowerka biegowego powinna znajdować się co najmniej 5cm powyżej aktualnej wysokości kroku dziecka. Dlatego dla dziecka o długości wewnętrznej 34cm poszukaj roweru o maksymalnej wysokości siodełka co najmniej 39cm.


Jak dobrać odpowiednią wysokość siodełka w rowerku biegowym? 

Siodełko roweru biegowego powinno być ustawione od 1cm do 3cm niżej niż wewnętrzna wysokość kroku dziecka. Jeśli więc ich długość w kroku wynosi 34cm″, warto poszukać roweru z minimalną wysokością siodełka nie wyższą niż 31cm. Posiadając wymiary Twojego dziecka i odpowiednio dobrane rozmiary, możesz śmiało szukać rowerka biegowego, wiedząc, że będzie pasował do Twojego dziecka. Aby zobaczyć nasze propozycje rowerów biegowych, sprawdź je u nas na stronie: https://czamando.pl/BIEGOWE-c150 .

Dlaczego pozycja siodełka w rowerku biegowym jest ważna?

Siadając na rowerku biegowym, dziecko powinno być w stanie całkowicie oprzeć stopy o ziemię, lekko zginając kolana. To zgięcie pozwala dziecku wygodnie usiąść na siodełku, jednocześnie odpychając się od ziemi, aby chodzić, biegać, ślizgać się i oczywiście sprawnie hamować. Jeśli pozycja siedziska jest zbyt niska, a dziecko ma zbyt duże ugięcie w kolanie, bieganie i ślizganie się staje się mniej naturalne i niezdrowe. Jeśli wysokość siodełka jest zbyt wysoka, tak że nogi dziecka są prawie proste lub stoją na palcach, bardzo trudne jest jakiekolwiek poruszanie się. Ponadto bezpieczne zatrzymanie roweru może być problemem. Regulacja siodełka rowerka biegowego o około 0,5 ″ - 1 ″ poniżej wewnętrznego kroku dziecka zapewni optymalne ugięcie kolana. Z reguły rower nie powinien ważyć więcej niż 30% wagi naszego dziecka. 5kilogramowy rower może być trudny do manewrowania dla 2-latka o wadze 11kg, ale znacznie łatwiejszy dla 3,5-latka o wadze 16kg. Rama i koła roweru mają największy wpływ na całkowitą wagę roweru. Opony pompowane są cięższe niż opony piankowe.

Rowerek biegowy - opony piankowe czy pompowane?

Opony odgrywają kluczową rolę w osiągach i poziomie komfortu rowerzysty. Istnieją dwa podstawowe typy opon do rowerów biegowych: piankowe i pompowane. Piankowe opony są bardzo powszechne w rowerach biegowych, ponieważ są tanie w produkcji, lekkie i wykonane z litej pianki, która nigdy nie może się przebić. Dla przeciętnego kolarza z sąsiedztwa, który planuje trzymać się głównie chodnika, zwykle wystarczą opony piankowe. Dla agresywnych lub żądnych przygód rowerzystów jeżdżących po różnych nawierzchniach niezbędne są opony pompowane. Dodatkowo w przypadku gdy nasz użytkownik jest dość „szybki” możemy upuścić trochę powietrza w kołach, co go spowolni i pozwoli nam go przypilnować.

Przykłady z oponami pompowanymi:

Milly Mally Dusty Pistachio-Orange

Milly Mally GTX Policja

Przykłady z oponami piankowymi:
Rowerek biegowy Molto Legero

Kinderkraft 2way


Rowerek biegowy z hamulcem czy bez? 

Dzieci będą używać przede wszystkim stóp do zatrzymywania rowerka biegowego, więc hamulce ręczne są opcjonalne. Ale jeśli to możliwe, zawsze zalecamy zakup roweru z hamulcem ręcznym. Dlaczego? Hamulce ręczne mogą pomóc w zapobieganiu kontuzjom, oszczędzaniu butów dla dzieci i lepszym przygotowaniu dziecka do jazdy na rowerze klasycznym. Zwykle w wieku od 2,5 do 3,5 lat większość przedszkolaków ma wystarczającą koordynację ręka-oko, aby użyć hamulca ręcznego. Dzieci mają tendencję do używania hamulca ręcznego w połączeniu ze stopami, aby szybciej i bezpieczniej się zatrzymać. Po opanowaniu hamulca w rowerze biegowym nie muszą ponownie uczyć się używania hamulca w zwykłym rowerze.

Przykład roweru z hamulcem:

Milly Mally young mint

Rowerek biegowy drewniany czy metalowy ?

Ramy do rowerów biegowych są wykonane z aluminium, stali, drewna lub materiałów kompozytowych, przy czym najczęściej są to ramy metalowe. Rowery metalowe są wykonane ze stali lub stopów aluminium, które mają wpływ na całkowitą masę i nośność roweru. Ramy stalowe są powszechne stosowane tworzą trochę cięższy rower, natomiast rowery drewniane są bardziej przyjazne dla środowiska, lżejsze ale mają mniejszą regulację niż rowery metalowe. Drewniane ramy mogą przetrwać lata, jeśli odpowiednio się o nie zadbamy.

Przykłady rowerków drewnianych:

Milly Mally Dino Green

Milly Mally Twist Safari

Przykłady metalowych:

Rowerek biegowy Marshall

Rowerek biegowy Young Multicolor

Posiadając już wiedzę na temat doboru rowerka biegowego możecie Państwo spokojnie wybrać rower.
Pragniemy również zaznaczyć, że w przypadku źle dobranego roweru zawsze można go odesłać i wymienić u nas na inny.
Pozdrawiamy,
Zespół Czamando